• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for June 2025 exams.
Get your discount code >>

BPP mixed bank 4 question 21.12

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › BPP mixed bank 4 question 21.12

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • May 20, 2022 at 12:06 pm #656077
    kavishabrito
    Participant
    • Topics: 17
    • Replies: 15
    • ☆

    The costs of the factory maintenance department for Freer Co appear to have a variable element dependent upon the number of units produced. The fixed element of the costs steps up by $30,000when 32,000 or more units are produced. The variable cost per unit is constant.

    Volume of production

    28,000 Units $160,000
    34,000 Units $208,000

    What would be the total cost for 29,000 units and the total cost for 35,000 units?

    The answer has three steps: and I do not understand the first two steps, which are

    Step 1 Find the highest and lowest levels of activity (note that this is the activity level and is not
    necessarily the highest and lowest cost).In this case, we only have two levels of activity so we have to use those.

    Step 2 Compare the activity level and costs for each of these but deduct the extra step up fixed cost for 34,000 units.

    Could you explain this?

    May 20, 2022 at 3:47 pm #656088
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54675
    • ☆☆☆☆☆

    The increase in the total cost is $48,000. However part of this increase is due to the step up in fixed costs of $30,000.

    Therefore only the remaining $18,000 is the extra variable cost of the extra 6,000 units.

    So the variable cost per unit is 18,000/6,000 = $3 per unit.

    You should now be able to find the total cost for 29,000 and 35,000 units using the normal high low approach as explained in our free lectures 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • sadik.sadka on How to make the best use of OpenTuition
  • SONIC916 on Lessee accounting – ACCA (SBR) lectures
  • AkinMike on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AkinMike on IASB Conceptual Framework – Introduction – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AliMusa12 on Accruals and Prepayments (part a) – ACCA Financial Accounting (FA) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in