Skip to content

Ask the Tutor ACCA PM

BPP Kit Question

Mmracca119y ago
Market Research into demand for a product indicates that when the selling price per unit is $145, demand in each period will be 5000 units and if the price is $120, demand will be 11,250 units. It is assumed that the demand function for this product is linear. The variable cost per unit is $27. What selling price should be charged in order to maximize the monthly profit? Answer is $96. Sir, could you please write the workings for the answer as I used the formula p=a-bQ and got a different answer. and bpp kit explanation is so confusing. Thanks
John MoffatJohn MoffatTutor9y ago#1
Using the formula for 'b' on the formula sheet, b = (145 - 120) / (11250 - 5000) = 25/6250 = 0.004 'a' is the price at which the demand will be zero and so a = 145 + (0.004 x 5,000) = 165 So P = 165 - 0.004Q Therefore MR = 165 - 0.008Q For maximum profit, MR = MC, So 165 - 0.008Q = 27 0.008Q = 138 So Q = 138/0.008 = 17,250 There P = 165 - (0.004 x 17,250) = 96 Have you watched my free lectures on pricing?
Sign into reply to this topic.