• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Activity based costing difficult question

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Activity based costing difficult question

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • October 1, 2021 at 8:29 pm #636842
    syedwaris
    Member
    • Topics: 17
    • Replies: 9
    • ☆

    Sir, I’m trying to attempt this but I am unable to answer this. Could you please help me with this? I apologize for asking such a lengthy question.

    Anderson Ltd has a single production process for which the following costs have been estimated for the period ending 31 December 2015:

    Material receipt and inspection cost: $15,600
    Power cost: $19,500
    Material Handling cost: $13,650
    Total = $48,750

    Three Products X, Y and Z are produced by workers who perform a number of operations on material blanks using hand-held electrically powered drills. The workers have a wage rate of $9 per hour.

    The following budgeted information has been obtained:

    ————————————Product X—-Product Y—-Product Z
    Production Quantity————2000———–1500———-800
    Batches of material————–10—————-5————16
    Direct material per unit———$5—————$3————$6
    Direct labour in minutes——–24—————40————-9
    No. of Power drill per unit—— 6—————–3————-2

    Cost drivers:
    Material receipt & inspection = Number of Batches
    Process power = Number of Power Drill Operations
    Material handling: Number of Units

    Calculate using ABC the budgeted product cost per unit for product X.
    a) $8.56
    b) $16.10
    c) $18.12
    d) $20.40

    October 2, 2021 at 9:08 am #636857
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    Please do not simply type out a full question and expect to be provided with a full answer. You must have an answer in the same book in which you found the question, so ask about whatever it is in the answer that you are not clear about and then I will explain.

    Have you watched my free lectures on ABC, because this is not a difficult question but is a very standard ABC question?

    October 2, 2021 at 11:19 am #636861
    syedwaris
    Member
    • Topics: 17
    • Replies: 9
    • ☆

    Material receipt and inspection cost: $15,600
    Power cost: $19,500
    Material Handling cost: $13,650
    Total = $48,750

    Material receipt & inspection = Number of Batches per Unit
    Process power = Number of Power Drill Operations
    Material handling: Number of Units

    Overhead Absorption rate (OAR):

    i) Material receipt & inspection: ($15,600 / 550 batches) = $28.36 per batch

    Number of Batches per Unit:
    Product X : (2000 unit / 10 batches) = 200 batches
    Product Y : (1500 unit / 5 batches) = 300 batches
    Product Z : (800 unit / 16 batches) = 50 batches
    Total Batches per Units—————-= 550 batches

    ii) Process power: ($19,500 / 11 drills per unit) = $1772.72 per unit

    Number of Power Drill Operations per Unit:
    Product X : 6
    Product Y : 3
    Product Z : 2
    Total Drills per unit = 11

    iii) Material handling: ($13,650 / 4300 units) = $3.17 per unit

    Number of Units:
    Product X: 2000
    Product Y: 1500
    Product Z: 800
    Total Units: 4300

    Absorb Overhead to each Product:

    i) Material receipt & inspection to Product X: ($28.36 x 200 batch) = $5,672

    ii) Process power to Product X: ($1772.72 x 6 Drills per Unit) = $10,636.32

    iii) Material handling to Product X: ($3.17 x 2000 units) = $6,340

    Total cost absorbed to Product X = $22,648.32

    Budgeted product cost per unit for Product X:
    ($22,648.32 / 2000 units) = $11.32 cost per unit

    I know that this answer is different from the MCQs given maybe I copied the question incorrectly but could you please say a word about whether did I calculate everything correctly or not?

    Thanks for your much help 🙂

    October 2, 2021 at 4:03 pm #636873
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    the materials receipt and inspection cost is wrong.

    The number of batches is 10 + 5 + 16 = 31.
    Therefore the cost per batch is 15,600 / 31 = 503.23, and the total going to product X is 10 x 503.23 = $5032.3

    For the power cost, the number of power drill operations is (2,000 x 6) + (1,500 x 3) + (800 x 2) = 18,100. Therefore the cost per operation is 19,500 / 18,100 = 1.07735, and the total going to product X is 2,000 x 6 x 1,07735 = 12,928.

    For material handling, the number units is 2,000 + 1,500 + 800 = 4,300.
    Therefore the cost per unit is 13,650 / 4,300 = 3.174 and the total going to product X is 2,000 x 3.174 = 6,348.

    Using these figure you can calculate the overheads per unit. For the total budgeted cost per unit you also need to add on the labour cost per unit and the materials cost per unit (although you have not typed the material cost per unit).

    It seems that have not watched my free lectures on ABC because I work through a very similar example to this one.

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • bpop on Risk and uncertainty (part 2) – ACCA (AFM) lectures
  • kamo7293 on Financial performance – Example 2 – ACCA Financial Reporting (FR)
  • nevertoolate on CIMA BA2 – Regression analysis

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in