• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

sasha

Profile picture of sasha
Active 33 minutes ago
  • Topics: 18
  • Replies: 13
  • ☆
  • Profile
  • Forums
  • Topics Started
  • Replies Created
  • Engagements

Forum Replies Created

Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)
  • Author
    Posts
  • March 21, 2019 at 3:48 pm #509969
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Good day

    I have actually passed 2 exams using their notes and lectures.

    and you can ask tutors to provide assistance with explanations and question.

    It is possible.

    January 23, 2019 at 6:54 pm #503131
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Noted with thanks

    January 16, 2019 at 1:35 pm #502262
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Got it thank you.

    January 3, 2019 at 7:36 pm #499901
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    You have to work out the Basic Pay and then the Overtime less the payments:

    Basic Pay = 35 hrs x $11 = $385.00

    O/T= basic pay + (40% x basic pay) x 3 hrs = ($11.00 + (40% x $11.00) = $46.20

    Gross Salary= ( basic pay + overtime) = ($385.00+$46.20) = $431.20

    Less Income Tax = ( $76.40)
    Less Employee Contributions= 10% of gross pay = 10% x $ 431.20 = $ 43.12

    Net Salary = Gross Salary – Income Tax + Employee Contributions
    = $431.20 – $76.40 – $43.12
    = $311.68 (A)

    September 22, 2015 at 8:28 pm #272829
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Yes I understand that now, for some reason I am thinking that the premium should be the time add the half.

    I get it now.

    September 22, 2015 at 8:00 pm #272824
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    explain this over time premium

    if the question is saying time and a third that should be 6+(6×1/3)= 8

    shouldn’t the over time premium be multiplies by the $8

    September 22, 2015 at 12:46 pm #272765
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Well thats not the explaination in the notes: see below:

    Illustration
    Current scheme: $7/hour, 40 hour week.
    Overtime premium = time and a half.
    Usually 400 units are produced in 50 hours
    Weekly wages = 50 x $7 + 10 x $3.5 = $385
    Cost per unit = $385/400 = 0.9625
    Proposed scheme: rates as above, but in addition the overtime premium is paid on
    any hours saved. Assume that 50 units are now made in 44 hours
    Possible results:
    Hours saved = 50 – 44 = 6
    Weekly wages = 44 x $7 +4 x $3.5 + 6 x $3.5 = 343
    Cost per unit = 343/400 = 0.8575

    September 22, 2015 at 12:44 pm #272764
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Not according to the notes in the book…

    This is why I am puzzled, see notes here:

    Chapter 8
    Example 1
    Note: each unit is expected to take 40/80 = 0.5 hours
    Basic wages for 44 hours = 44 x $6 = $264
    Overtime premium 4 x $6 x ? = 8
    Extra units 10 x $5 = 50
    Overtime premium that could be associated with the extra units
    10 x 0.5 x $6 x ? = (10)
    312

    August 28, 2015 at 1:41 pm #268944
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Thank you.

    August 20, 2015 at 6:37 pm #267897
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Thanks

    August 17, 2015 at 8:23 pm #267569
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    A manufacturer absorbs production overheads into the cost of jobs as a percentage of actual direct labour cost. Two
    jobs were worked on during a period:
    Job 1 ($) Job 2 ($)
    Opening work-in-progress 5,269 –
    Direct materials in the period 10,726 4,652
    Direct labour in the period 4,360 2,940
    Production overheads of $9,855 were incurred in the period. Job 2 was completed in the period.
    What is the value of work in progress at the end of the period?
    A $20,972
    B $24,941
    C $26,241
    D $20,355

    August 17, 2015 at 8:20 pm #267568
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    Good day,

    Please explain the following:
    Product X requires 1·8 kg of a raw material per finished unit. The material has a weight loss of 10% in preparation
    for manufacture. Inventory of the material is currently 420 kg but needs to be increased to 500 kg. 2,000 units of
    Product X are to be manufactured.
    How many kg of the raw material need to be purchased to satisfy the above requirements?
    A 3,880
    B 3,920
    C 4,040
    D 4,080

    August 17, 2015 at 8:18 pm #267567
    883c855cfe05b62ed3567df5d8710809ba99b8b9143b35aa80e2defdab2e5778 80sasha
    Participant
    • Topics: 18
    • Replies: 13
    • ☆

    There was no work-in-progress in a manufacturing process at the start of a period. 18,000 units of a product
    commenced processing in the period during which completed output was 16,100 units. The work-in-progress was
    75% complete for conversion costs which were $4·60 per equivalent unit. There were no losses or gains in the
    process
    What amount was included in the closing work-in-progress for conversion costs?
    A $6,555
    B $8,740
    C $11,653
    D $18,515

  • Author
    Posts
Viewing 13 posts - 1 through 13 (of 13 total)

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • EricObi on IAS 37 – Best estimate – ACCA Financial Reporting (FR)
  • Ken Garrett on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • John Moffat on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour
  • maryrena77 on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT
  • vi234 on MA Chapter 4 Questions Cost Classification and Behaviour

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in