Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › Transfer pricing ( opportunity cost )
- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 3 years ago by
lokeshdh00.
- AuthorPosts
- November 23, 2021 at 11:13 am #641382
Dear John, Its the question from my sister’s Final exams of CA (India). the syllabus same,so she given me this question.
Q- Divizon Z produces the products – A , B , C , D. and each product is sold externally too.
A B C D
market price p.u – 150 146 140 130
variable cost p.u – 130 100 90 85
labour required p.u – 3 4 2 3
Product D can be transferred to division Y, but the maximum qualtity that may be required to transfer to Division Y is 2500 units of D.
The maximum sales in externam market:-
A= 2800
B= 2500
C= 2300
D= 1600Division Y can purchase the same product at price of 125 p.u. from outside insted of receiving transfer of product D from divison Z.
What should be transfer price for each unit for 2500 units of D, if total labour is 20,000 Hours.—————————————————————-X——————————————————-
SOLUTION I CALCULATED :- consider all values in $
In first attempt i got confused and ended up getting the quesstion wrong, but then by following the formula from lectures. thats how i did it. the answer was right second time but i want to know , is this right way as in her book its solved in different way ?I calculated contribution per labour hour first.
A B C D
Contribution pu 20 46 50 45labour hrs. pu 3 4 2 3
contribution per
labour hrs 6.67 4 25 15so, C should be produced first , then D , then B , then A
So, the produced units if we didn’t transfer product D
Uni4ts Total hrs
C= 2300*2 = 4600
D= 1600*3 = 2800
B= 2500*4 = 10,000
A= 200*3 = 600 Total hrs.= 20,000so, by producing 2500 extra units for divison Y.
C= 2300*2 = 4600
D=(1600+2500) * 3 = 12,300
B= 775*4 = 3100 total hrs= 20,000 & product A can’t be produced due to limited hrsBy producing Product D , We lost contribution = (200 units of A + 1725 units of B) = (200*20) + (1725*46) = 83,350
and by Producing 2500 units of D, we Gained contribution = 2500* 45 = 112,500
so, Net contribution gained / positive opportunity cost = 112,500-83,350 = 29,150
so, the net Positive Opportunity cost/ gained contribution p.u = 29,150/2500 = 11.66
Transper price = Marginal cost + lost contribution/ opportunity cost
= 85 + 45 ( contribution will be lost if not sold in market price of 130 )
+ [ -11.66 ( which is negative Opportunity cost or COntribution gained by producing D insted of A and B )= 118.34 which is correct answer.
and IN BOOK ,
it calculated total contribution lost= 83,350 by not producin A and B and variable cost of D= 2500*85 = 212,500.
total to be recovered = 83,350+212,500 = 295,850
so, T.P = 295,850/2500 = 118.34 per unit.
———————————————————————————————–
Is it likely for this type of question to come in exam ?
Also, will i get the full marks by doing the question like i did using the formula in section C ? , and also, Have i done it correctly ( By exam standards ), All shorts of doubt come in mind even i get right answer !!!Thanks you so much for your time,i know i wrote alot, sorry for your trouble.
November 23, 2021 at 11:34 am #641384Also,What section type question is this ? how much time should i spend on this type of question in section C and in section A or B.
I haven’t solved the revision kit yet as I need to complete using insormation and big data analysis and then i will revised whole syllabus few time as its been long time since i revised starting chapters. then i will do the revision kit in last week of exam. thats my study plan , I am open to all the suggestions you can want to give me.
November 23, 2021 at 3:14 pm #641393The question could be asked in Paper PM, but I doubt that it would be. If it were to be asked then it is too little for Section C and would probably be in Section A and be worth two marks.
Your approach would get full marks and is fine.
The most important thing for you to do is (as you write) to finish studying and then attempt every question in your Revision Kit (and do not look at the answer until after you have attempted a question, so as to learn from your mistakes). When you come to anything that you have forgotten then look back at the notes to remind yourself (or even watch the relevant lecture again).
November 23, 2021 at 4:06 pm #641399Appreciate you help , thank you so much
- AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.