• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

process costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › process costing

  • This topic has 5 replies, 2 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • August 26, 2021 at 7:51 am #632983
    johnbriane
    Member
    • Topics: 170
    • Replies: 160
    • ☆☆☆

    Sir in the question 245 of Kaplan latest kit

    They told assuming that the revenue receivable from by product is deducted from the joint costs

    Having said that
    They again deducted the by product revenue from joint cost …

    Why do they have to again deduct ?
    Because we are to assume that it’s already deducted so why duplicate it again ?

    this is the question sir,

    Charleville operates a continuous process producing three products and one by?product.
    Output from the process for a month was as follows:
    Product Selling price per unit Units of output from process
    1 $18 10,000
    2 $25 20,000
    3 $20 20,000
    4 (by?product) $2 3,500

    Total joint costs were $277,000.

    What was the unit cost valuation for product 3 using the sales revenue basis for allocating
    joint costs assuming that the revenue receivable from the by?product is deducted from the
    joint costs?
    A $4.70
    B $4.80
    C $5.00
    D $5.10

    August 26, 2021 at 8:18 am #632995
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    Assuming that the correct answer in the book is $5, then they haven’t deducted revenue twice at all. (If the answer is not $5 then the book is wrong based on the question as you have typed it).

    The revenue from the by-product of $7,000 reduces the joint cost of the main 3 products and so the joint cost to be shared between the three main products is $270,000.

    The revenue from Product 3 is $400,000 and the total revenue from all 3 main products is $1,080,000. Therefore the share of the joint cost going to product 3 is 400,000/1,080,000 x $270,000 = $100,000.
    So the cost per unit is 100,000/20,000 = $5.

    It does seem again as though you are not watching my free lectures because I work through an example of this method of apportioning joint costs and explain the logic behind using this method (as opposed to the physical units method).

    August 26, 2021 at 10:05 am #633004
    johnbriane
    Member
    • Topics: 170
    • Replies: 160
    • ☆☆☆

    Dear sir the question is so easy

    The only part I’m confused is with the below term

    “assuming that the revenue receivable from the by product is deducted from the
    joint costs?”

    My problem is
    If they clearly had mentioned that they already have deducted the by product revenue from the joint costs then why would we deduct it again ?

    August 26, 2021 at 3:28 pm #633034
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    That line does not say that it has already been deducted. It is just quoting the normal rule that revenue from the by-product is deducted from the joint costs.

    August 26, 2021 at 4:38 pm #633054
    johnbriane
    Member
    • Topics: 170
    • Replies: 160
    • ☆☆☆

    Ok thank you sir
    Now it’s clear

    August 27, 2021 at 7:16 am #633104
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54659
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome.

  • Author
    Posts
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • The topic ‘process costing’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • nosiphoceliwedlamini@gmail.com on Financial instruments – convertible debentures – ACCA Financial Reporting (FR)
  • NirajNathani99 on PPE – revaluation upwards – ACCA Financial Reporting (FR)
  • AKN1989 on Linear Programming – Maximum contribution – ACCA Performance Management (PM)
  • Motsotase910 on Contingent Assets and Liabilities – ACCA Audit and Assurance (AA)
  • Kim Smith on ACCA F2 Key to success

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in