- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 5 years ago by .
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Hello Sir, hope you are doing well.
in the question below the answer,scheme is dividing depreciation by 4 years.
isn’t it supposed to be by 5 years since the machine is used for 5 years?
Q A company undertakes a project that involves purchasing machinery at a cost of $65,000.
The machinery is used on the project for five years, generating operating cash inflows of
$20,000 per year. It is sold at the end of the project for $10,000. Taxation is charged at a
rate of 30%.
Calculate the initial return on capital employed (ROCE) for the project, to the nearest
whole percentage
ANSWER
Initial ROCE = average annual profits before interest and tax / initial capital × 100
Profits = operating cash flows before taxation – depreciation
Depreciation over project life = $65,000 – $10,000 = $55,000
Depreciation per annum = $55,000 / 4 = $13,750
Average annual profits = $20,000 – $13,750 = $6,250 per annum
Initial ROCE = $6,250 / $65,000 × 100 = 9.6% or 10% to nearest whole percentaGE
Assuming that you have copied the question correctly, then yes – it should be divided by 5.
yes the question is correct
maybe there is an error in the answer.
thank you sir
You are welcome 🙂
