- This topic has 5 replies, 2 voices, and was last updated 13 years ago by .
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › EC Ltd, Kaplan Kit
EC Ltd produces and sells the following two products throughout the year in a constant mix:
Product X Product Y
Variable cost per $ sales $0.45 $0.6
Fixed costs $1212,000 per period
The management of EC Ltd has stated that total revenues will reach a maximum of $4,000,000, and is generated by the two products in the following proportions:
Product X Product Y
Variable cost per $ of sales 70% 30%
Required: calculate breakeven sales revenue based on the sales mix assumed above.
I just need to know, is my way of solving the question right?
Kits Solution is:
Breakeven revenue = 1212000/ 50.5%
Breakeven revenue = 2,400,000
Working:
Average contribution to sales ratio ( on a $100 total sale basis)
X Y Total
Sales $70 $30 $100
Contribution $70*0.55 $30*0.4 $50.5
Average contribution to sales ratio: $50.5/$100 = 0.505
My answer is:[/code]
Product X:
Sales: 2800000 (4000000*70%)
VC : 1260000 (2800000*$0.45)
= 1540000
Product Y:
Sales: 1200000 (4000000*30%)
VC : 720000 (1200000*0.6)
= 480,000
Weighted average C/S ratio; 1540000+480000/4000000 =0.505
Breakeven revenue = 1212000/0.505 = $2400000
Your way of doing it is fine 🙂
Thank you so much..
God bless.
You are welcome 🙂
