• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Process Costing

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Process Costing

  • This topic has 6 replies, 4 voices, and was last updated 3 years ago by John Moffat.
Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
    Posts
  • May 27, 2017 at 9:14 am #388408
    Joe
    Member
    • Topics: 2
    • Replies: 0
    • ☆

    I got this question from specimen exam Juune 2014.
    I have watched all your lectures on joint costs, but i cant solve this one.

    Two products G and H are created from a joint process. G can be sold immediately after split-off. H requires further processing into product HH before it is in a saleable condition. There are no opening inventories and no work in
    progress of products G, H or HH. The following data are available for last period:
    $
    Total joint production costs 350,000
    Further processing costs of product H 66,000

    Product Production Closing
    units inventory
    G 420,000 20,000
    HH 330,000 30,000
    Using the physical unit method for apportioning joint production costs, what was the cost value of the closing
    inventory of product HH for last period?
    A $16,640
    B $18,625
    C $20,000
    D $21,600

    May 27, 2017 at 4:19 pm #388443
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54670
    • ☆☆☆☆☆

    The total production of G is 420,000 – 20,000 = 400,000. The total production of H is the same as that of HH = 330,000 – 30,000 = 300,000
    Therefore the total production in the joint process is 700,000, and the cost per unit is 350,000 / 700,000 = $0.50 per unit.

    H is then turned into HH at an extra cost of 66,000 / 300,000 = $0.22 per unit.
    Therefore the total cost of HH is $0.72 per unit and you value the closing inventory on that amount.

    December 15, 2021 at 9:21 am #644287
    shahreel
    Participant
    • Topics: 3
    • Replies: 8
    • ☆

    thank you

    December 29, 2021 at 8:02 pm #645027
    sarbrina
    Participant
    • Topics: 57
    • Replies: 78
    • ☆☆

    Hi Mr. John

    I need some help solving this question from the Revision kit. I have watched the lectures yet i cannot seem to solve it. Please help me understand how to arrive at the answer.

    12.6)
    Two products G and H are created from a joint process. G can be sold immediately after split-off.
    H requires further processing before it is in a saleable condition. There are no opening inventories and no
    work in progress. The following data are available for last period:
    $
    Total joint production costs 384,000
    Further processing costs (product H) 159,600
    Product Selling price Sales Production
    per unit Units Units
    G $0.84 400,000 412,000
    H $1.82 200,000 228,000
    Using the physical unit method for apportioning joint production costs, what was the cost value of the
    closing inventory of product H for last period?
    A $36,400
    B $37,520
    C $40,264
    D $45,181

    December 30, 2021 at 8:07 am #645040
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54670
    • ☆☆☆☆☆

    The cost per unit when they leave the joint process is $384,000/(412,000 + 228,000) = $0.60 per unit.
    The cost of the further processing of H is 159,600/228,000 = $0.70 per unit.

    Therefore the cost per finished unit of H is $1.30 per units, and there are 228,000 – 200,000 = 28,000 units of closing inventory.

    December 30, 2021 at 9:57 am #645058
    sarbrina
    Participant
    • Topics: 57
    • Replies: 78
    • ☆☆

    Thank you so much Mr. John

    December 30, 2021 at 4:12 pm #645078
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54670
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome.

  • Author
    Posts
Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • The topic ‘Process Costing’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • John Moffat on The Statement of Financial Position – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • Bainamura on The Statement of Financial Position – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • bpop on Risk and uncertainty (part 2) – ACCA (AFM) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in