- This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 11 years ago by .
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Absorption costing
Dear Mr John,
$ per unit
direct material :$4.20
direct labour :$3.00
Variable overhead :$1.00
Fixed overhead : $2.80
Profit : $4.00 & Selling Price : $15
Budgeted production for the mth 10,000 units,
Actual production for the month 12,000 units
Actual sales for the month 11,200 units
Actual fixed overhead cost incurred during mths $31,000
Q1) The variable costing profit for the months is : $50,600 ???
Q2) The absorption costing profit for the months is : $44,800???
No.
Q1. The contribution per unit is 15 – 4.2 – 3 – 1 = $6.80 ( or 4 + 2.80 = $6.80)
Total contribution = 11200 (actual sales x $6.80 = $76160
Actual fixed overheads are $31,000
So marginal costing profit is 76160 – 31000 = $45160
Q2. You can get the absorption costing profit in two ways. The quickest is to say that the only difference from the marginal costing profit is the change in inventory x fix overheads per unit.
The inventory increases by 800 units (produce 12,000 and sell 11,200).
So the difference in profit is 800 x $2.80 per unit = $2240.
Because inventory increases, absorption will give the higher profit, and so absorption profit = 45160 + 2240 = $47400.
The alternative way is to say that standard profit is $4 per unit. Sales are 11,200. So the standard total profit is 11200 x $4 = $44800.
However we need to check the fixed overheads.
The actual fix o/hs are $31,000
The absorbed fix o/hs are 12,000 (production) x $2.80 per unit = $33600.
So…..the fixed overheads are been over-absorbed (over-charged) but 33600 – 31000 = $2,600.
So….the actual profit is 44800 (std profit) + 2600 = $47400 (as before).
Thanks a lot 🙂
You are welcome 🙂
