• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

Question – FMA

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Question – FMA

  • This topic has 3 replies, 2 voices, and was last updated 10 years ago by John Moffat.
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • June 27, 2014 at 8:13 am #177759
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, please help me to solve question below:

    1) A van delivered wood to two firms in a week.

    Firm P – 200 kg delivered ; distance travelled 250 kilometre
    Q – 500 kg delivered ; distance travelled 800 kilometre

    The van costs $675,000 to operate for the week. Each delivery was carried separately and there were no other deliveries during the week.

    What is the cost per kilometres of wood delivered in a week (to the nearest $0.01)?

    2) This year, the output is 5,000 units and overhead cost is $31,000. three years ago, output was 2,000 unit and the overhead cost was $8,800.
    The price index was 132 three years ago and is 164 this years.

    Using the high-low technique, what is the variable cost per unit (to the nearest $0.01). Expressed in current year prices?

    June 27, 2014 at 8:45 am #177766
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54687
    • ☆☆☆☆☆

    1) Total kg/km – (200 x 250) + (500 x 800) = 450,000.
    Cost per kg/km = $675,000 / 450,000 = $1.50

    2) In current year prices, the cost 3 years ago would be 8,800 x 164/132 = 10,933

    So now you can use the normal high low technique – it is now really easy.

    Low: 2,000 units cost $10,933
    High: 5,000 units cost $31,000

    July 2, 2014 at 3:49 am #178000
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    i got it. Thank you so much sir.

    July 2, 2014 at 8:48 am #178010
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54687
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Elikplim on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • Elikplim on Time Series Analysis – ACCA Management Accounting (MA)
  • shravanm on ACCA AAA Employability and Technology Skills
  • MitaP on Presentation of Financial Statements (IAS 1) – ACCA Strategic Business Reporting (SBR) lectures
  • John Moffat on Activity Based Costing part 1 – ACCA Performance Management (PM)

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in