• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

high low

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › high low

  • This topic has 13 replies, 2 voices, and was last updated 10 years ago by John Moffat.
Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • Author
    Posts
  • June 20, 2014 at 3:42 pm #177320
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Hi sir please help with this question:

    Over the last two months the following production costs were incurred by dept Z:

    Level of Activity Production Cost
    May 5,269 units $36614
    June 4,821 units $33926

    In July budgeted production was 2,560 units. what was budgeted production cost for July?

    June 21, 2014 at 9:50 am #177339
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    Have you watched the lecture on high-low (because this question is actually a very straight forward one)?

    The variable cost per unit = (36614-33926)/(5269-4821) = $6

    So the cost of 2560 units = 33926 – (4821-2560) x $6 = £20360

    (or, if you prefer, 36614 – (5269-2560) x $6 = $20360 )

    June 21, 2014 at 11:10 am #177347
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Sir why do you subtract 4821 with 2560 and then multiply by 6?
    why don’t u multiply 2560 by 6 directly?
    I didn’t get this point. Kindly clarify Sir..

    June 21, 2014 at 12:24 pm #177351
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Sir I have one more doubt in this section:

    Activity level(units) 15000 25000
    Total cost($) 94500 151500

    Variable cost are constant at all activity level but fixed cost increase by $2000 every 10000 units

    What are The fixed cost at an activity level of 5000 units?

    June 21, 2014 at 12:25 pm #177352
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    We know the total cost for 4821 is $33926

    The only reason that the total cost for 2560 will be different is that the total variable cost will be lower (the fixed cost will stay the same).

    So….we reduce the total cost of the 4821 by the variable cost of the number of units fewer i.e. 4821-2560

    (If you prefer, then calculate the fixed cost and then add to it the variable cost of 2560 units at $6 each. You will get the same answer. It just takes a bit longer.)

    June 21, 2014 at 12:33 pm #177353
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Ok Sir I’ll stick to the first method.. its easier 😉 Thnx a lot

    June 21, 2014 at 5:17 pm #177369
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

    June 21, 2014 at 5:17 pm #177370
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

    June 21, 2014 at 5:40 pm #177373
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Sir kindly clear the other question when you have time.. Thnx a lot

    June 22, 2014 at 10:32 am #177387
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    Which other question?

    June 22, 2014 at 10:40 am #177390
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Sir the second question on high low. I’ve typed it above.

    June 22, 2014 at 12:53 pm #177403
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    The difference in cost is 151500 – 94500 = 57000.
    Fixed costs will have increased by $2000

    So the variable cost increase is 57000 – 2,000 = 55,000.
    This is over an increase of 10,000 units. So the variable cost is 55/10 = $5.50 per unit.

    So at 15,000, total variable cost is 15000 x $5.50 = 82500

    Total cost is 94500, so fixed cost is 94500 – 82500 = 12000

    At a level of 5000 units, fixed cost is 2,000 lower, so is 12000 – 2000 = $10,000

    June 22, 2014 at 2:35 pm #177413
    Miss NM
    Member
    • Topics: 12
    • Replies: 23
    • ☆

    Thnx a lot sir .. As usual u cleared my doubt.. Thnx 🙂

    June 22, 2014 at 3:45 pm #177418
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54668
    • ☆☆☆☆☆

    You are welcome 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • kadamova.f@gmail.com on Associates (IAS 28) – PUPs – ACCA Financial Reporting (FR)
  • bpop on Risk and uncertainty (part 2) – ACCA (AFM) lectures
  • kamo7293 on Financial performance – Example 2 – ACCA Financial Reporting (FR)
  • nevertoolate on CIMA BA2 – Regression analysis

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in