• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

Practice Test – ACCA F2

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA MA – FIA FMA › Practice Test – ACCA F2

  • This topic has 19 replies, 5 voices, and was last updated 8 years ago by John Moffat.
Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)
  • Author
    Posts
  • June 20, 2014 at 1:59 pm #177306
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, please check my answer for each question. If there are any wrong answer please correct me sir.

    1) Last month the total sales for XYZ Co were $960,000. A pie chart is used to show the breakdown of sales by region for the month. South region is represented by 60 degrees on the pie chart.

    What are the sales for the month for the south region?

    *My answer : $160,000

    ( 60/360 ) * 960000 =160000

    2) A company uses standard marginal costing. Last month the standard contribution on actual sales was $10,000 and the following variances arose:

    Total variable costs variance 2,000 Adv
    Sales price variance 500 Fav
    Sales volume contribution variance 1,000 Adv

    What was the actual contribution for last month?

    *My answer: $8,500

    $10,000 + $500 – $1,000 = $8,500

    3) In the last period an organisation on budgeted to work 116,000 hours manufacturing 29,000 units. Actual output last period was 26,000 unit which took 108,000 hours to manufacture.

    What was the labour efficiency ratio for the last period (expressed as a % correct to one decimal place)?

    *My answer: 96.3%

    E=S/A

    Std =116,000/29,000
    =104,000

    Efficiency = (104,000/108,000) * 100%
    = 96.3%

    4) Trend : Y = 5,000 + 4,000X
    Where Y = quarterly sales volume in units.
    X = the quarter number (where the first quarter of 20×1=quarter 17, the second quater of 20×1=quarter 18, etc)

    Quarter Seasonal variation
    (units)
    First +3,000
    Second +1,000
    Third -1,500
    Fourth -2,500

    What would be the time series forecast of sales units for the third quarter of 20×2?

    *My answer: 98,500

    y= 5000+4000x
    = 5000+4000(23)
    = 97000

    A=T+S
    97000= T+(-1500)
    T=98500

    5) One material used in the manufacture of product X. The total cost of the material (purchased and used) in a period was $4,000 in the direct material price and usage variances were $200 adverse and $300 favourable respectively and 1,000 units were manufactured.

    What is the standard direct material cost per unit for product X?

    *My answer : $3.80

    200(A) = (4000/1000 + x) * 1000
    x = $3.80

    Sir, here some question that i cannot solve. Please help me sir. Please explain. Thank you sir.

    1) A company manufactures two main products. J and K, and the by-product has a net realisable value of $2 per litre. The following information relates to last month , when there were no opening inventories.

    J litres —– Production : 50,000 Sales : 45,000
    K litres —- Production : 40,000 Sales : 30,000
    L litres —- Production : 10,000 Sales : 10,000

    Joint costs last month were $290,000. Company policy is to apportion joint costs on a physical measure basis and to treat the net realisable value of the by-product as a deduction from the cost of the main products.

    What was the cost value of last month’s closing inventory of product J?

    2) A business operates a job costing system and has the aim of making a net profit sales.
    The cost estimates for one particular job are as follows:
    Direct materials : 80kg at $5 per kg
    Direct labour : 40hours at $6 per hour
    The total overhead are budgeted at $120,000 and are absorbed on the basis of labour hours. The budgeted labour hours are 50,000.

    What price should be quoted for this job (to the nearest $)?

    3) T Co usually has a quaterly labour of $2,500,000. Material costs (mainly cooper) were $3,000,000 in January to march. The worldwide cost of copper has increased in the second quarter by 15%. Overheads were $45,000,000 in January to March.

    Which TWO of the following variances for April to June are worth investigating as the reason for the variance are unknown?

    A- Total direct labour variance of $400 adverse
    B- Overhead expenditure variance of $4,000,000 adverse
    C- Materials price variance of $450,000 adverse
    D- Sales volume variance of $3,000,.000 favourable

    4) Last month the opening was 6,000 units and the closing inventory was 4,000 units. Using absorption costing this closing inventory was valued at $33,000. Using marginal costing last month’s profit was $50,000 and using absorption costing it was $41,000.

    What was the variable production cost per unit last month?

    June 20, 2014 at 2:26 pm #177311
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Where did these questions come from? Were you not supplied with answers to the questions??

    Q1 is correct

    Q2 is wrong – you are given the standard contribution on actual sales (not budget) and so the volume variance is irrelevant. Also, what about the variable costs variance? That affects the contribution as well.

    Q3 is correct

    Q4 is wrong. Forecast should be 97000 – 1500. (Actual is less than trend in quarter 3)

    Q5 is wrong. The standard cost of the material is 4,000 – 200 + 300 = 4,100.
    So standard cost per unit is 4100/1000 = $4.10

    June 20, 2014 at 2:35 pm #177312
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Have you watched me free lectures for Paper F2?
    These topics are covered in detail in the lectures.

    Q1 Net joint costs are $290,000 – (10000 x $2) = $270,000.
    The total joint cost for J is 50/(50+40) x 270,000 = 150,000.
    Cost per unit for J is 150,000 / 50,000 = $3.
    There are 5,000 units of J in inventory

    Q2 If the overheads are 120,000 for 50,000 hours then they are $2.40 per hour.
    You know there are 40 hours of labour.
    So all you have to do is add up the costs.

    Q3 B and C ($400 is not worth bothering about). D is favourable

    Q4 Difference in profit is 9,000. This is due to change in inventory x fixed costs per unit. So fixed costs per unit are $9,000 / 2,000 = $4.50 per unit.
    Total cost per unit is $33,000 / 4,000 = $8.25 per unit.
    So variable cost is the difference.

    June 20, 2014 at 5:51 pm #177327
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, for your information. These question came from myacca web practice test that i purchase last two week. they do not provide any answer for any wrong question. And i also do not knew which question that i wrong and correct. As i told you, this practice test just like we sit for the real CBE exam. we only knew our result pass or fail after we submit the test.

    Sir, for this question i already redo, and got $7500. Please correct me if im wrong.

    1) A company uses standard marginal costing. Last month the standard contribution on actual sales was $10,000 and the following variances arose:

    Total variable costs variance 2,000 Adv
    Sales price variance 500 Fav
    Sales volume contribution variance 1,000 Adv

    What was the actual contribution for last month?

    My answer:

    10,000
    (2,000)
    500
    (1,000)
    ______
    7,500

    _________________________________________________________

    Sir, i don’t understand why my friend get $1051 while i got $736. Can you explain which answer is correct.

    2) If the overheads are 120,000 for 50,000 hours then they are $2.40 per hour.
    You know there are 40 hours of labour.
    So all you have to do is add up the costs.
    _________________________________________________________

    Sir, for this question i really need your detail explanation. i cannot understand what is the requirements of the question.

    3) T Co usually has a quaterly labour of $2,500,000. Material costs (mainly cooper) were $3,000,000 in January to march. The worldwide cost of copper has increased in the second quarter by 15%. Overheads were $45,000,000 in January to March.

    Which TWO of the following variances for April to June are worth investigating as the reason for the variance are unknown?

    A- Total direct labour variance of $400 adverse
    B- Overhead expenditure variance of $4,000,000 adverse
    C- Materials price variance of $450,000 adverse
    D- Sales volume variance of $3,000,.000 favourable

    *Sir, i know i had trouble you a lot. i’m really sorry. i just want to prepare myself before sit for CBE exam. Your help will be so meaningful to me.

    June 21, 2014 at 10:03 am #177342
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    I think you should complain to the ACCA if you had to pay for the test and they did not give you feedback!

    Have you watched my free lectures on this website?

    Q1 – You are wrong. The question gives you the standard contribution on actual sales (not the budget contribution). So the sales volume variance is not relevant. (I wrote that in my reply before.)

    Q2 – The total cost is indeed $736. But the question asks you what selling price should be quoted. They will add on a profit to get the selling price (but you have not typed all of the question so I cannot calculate what profit they add on).

    Q3 – Sorry – my answer was wrong before (I read it too quickly). We know the reason for the material price variance (cost went up 15%) so not much point in investigating.
    Labour is only $400 – so not worth investigating.
    So we will investigate B and D – they are large amounts and the question does not tell us why they occurred.

    July 2, 2014 at 3:44 am #177999
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, for question no 2. i miss to add the information of net profit 30% of sales.

    A business operates a job costing system and has the aim of making a net profit 30% of sales.
    The cost estimates for one particular job are as follows:
    Direct materials : 80kg at $5 per kg
    Direct labour : 40hours at $6 per hour
    The total overhead are budgeted at $120,000 and are absorbed on the basis of labour hours. The budgeted labour hours are 50,000.

    What price should be quoted for this job (to the nearest $)?

    Hope sir can tell me how to get the correct answer for this question.

    July 2, 2014 at 6:13 am #178001
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, i need your help to check my answer for some question are wrong or right. if i was wrong please correct it for me sir.

    Q1. The following statement refer to documents used in the material procurement procedures of XYZ Co. is each of these statements true of false?

    – A purchase requisition is prepared in the purchasing department of XYZ Co and then sent to the supplier ( True )
    – A goods received note is prepared by the supplier and sent with the material to XYZ Co. ( False )
    _________________________________________________________

    Q2. A company uses absorption costing with a predetermined hourly fixed overhead rate.

    The following situation arose last year. Would each of these situations cause overheads to be under absorbed or over absorbed?

    – Actual hours worked were less than budgeted hours used to set the predetermined overhead absorption rate (over absorbed)
    -Actual overhead expenditure was less than the budgeted expenditure (under absorbed)
    _________________________________________________________

    Q3. Each of these statements about spreadsheets true or false?

    -A spreadsheet is the most suitable software for the long term storage of large volumes of data. (false)
    – A spreadsheet could be used for preparing flexible budgets for different activity levels. (true)
    _________________________________________________________

    Q4. Last month an organisation’s direct workers were paid $40,000 for normal working. In addition they were paid a total of $12,000 for overtime working. Overtime hours which were required due to a general shortage of labour were paid at time and a half.

    What was the total direct labour cost for last month?

    12000 x 1/2 = 6000
    direct labour cost = 40000 – 6000
    = 34000.
    _________________________________________________________

    Q5. The budgeted costs for X Co for June are as follows:

    Sales 20,000 units
    Materials $120,000
    Labour $200,000
    Fixed overheads $350,000
    Total cost $670,000

    If the budget is flexed for 30,000 units what will be the budgeted total cost?

    My answer : $830,000
    _________________________________________________________

    Q6. Which two of the following about fixed and flexible are true?

    i- Comparison of a fixed budget with the actual results is useful for budgetary control purposes.
    ii- Flexible budgeting assumes that most costs are semi-variable.
    iii- Fixed budget are useful for monitoring fixed costs.
    iv- Flexible budgets are prepared using marginal costing techniques.

    My answer: i and ii.
    ________________________________________________________

    Q7. A company operates a job costing system. Job number 1207 requires $80 of direct material and $120 of direct labour. Direct labour is paid at rate of $12 per hour. Direct expenses for the job are $50. Production overheads are absorbed at rate of $40 per direct labour hour and non-production overheads are absorbed at a rate 110% of prime cost.

    What is the total cost of the job number 1207?

    My answer:
    DM = 80
    DL = 120
    DE = 50
    _______
    Prime cost = 250
    Prod. ovrhead = 400
    Non.Production = 275
    ___________________
    Total cost = $925.
    _________________________________________________________
    Q8. Which of the following about mission statements are true?

    i-They are stated in a standard format.
    ii-They play an important role in the planning process.
    iii-They help ensure consistency in decision making.

    My answer: ii and iii.
    _________________________________________________________
    Q9. A company manufactures and sells a single product. next year the budgeted total fixed production costs are $480,000. budgeted sales are 24,000 units and budgeted production is 25,000 units. The budgeted profit for next year using absorption costing principles is $57,500

    What is the budgeted profit for next year using marginal costing principles?

    My answer: $38,300.
    _________________________________________________________
    Q10. Which of the following statements about standard costing are true?

    i- A standard cost is a predetermined estimated unit cost.
    ii- A standard cost can be used as a control device to help improve performance.
    iii- A standard cost card shows the unit cost details only of each product.

    My answer: i and ii.
    _________________________________________________________ sir, i have 2 question that i can’t solve. Please help me.

    1. The following data relate to process for last month:

    Opening inventory 200 units (70% complete)
    Completed ouput 2450 units
    Closing inventory 300 units (40% complete)

    What were the equivalent units of production last month?
    _________________________________________________________
    2. A company manufactures and sells a single product. At the end of the manufacturing process all units are inspected and 20% are rejected and scrapped. Next year the budgeted sales are 192,000 units and the inventory of finished units will increase by 2,000 units.

    What is next year’s budgeted production (in units) which will be subject to inspection?

    July 2, 2014 at 10:02 am #178014
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Q1 Purchase requisition is false (it is sent internally to the purchasing department who then create a purchase order to send to the supplier).
    Goods received note is false

    Q2 Wrong.
    If actual hours are less than budget hours then overheads will be under absorbed.
    If actual hours are more than budget hours then will be over absorbed.
    (Amount absorbed is actual hours x absorption rate – best to watch my lecture on this)

    Q3 Correct

    Q4 Wrong. Why have you subtracted 6000 from 40000? 40000 was the amount paid for normal working. The 12000 was extra.

    Q5 Correct

    Q6 Wrong
    (i) is not correct – it is pointless to compare actual with original fixed budget because the level of activity will be different.
    (ii) is not correct – some costs might be semi-variable but flexible budgeting does not assume it
    (iii) is true
    (iv) is true

    Q7 Correct

    Q8 Correct

    Q9 Correct

    Q10 Correct

    Q11 Number completed in full this month: 2450 – 200 = 2250
    Equivalent units: (200 x 30%) (to finish WIP b/f) + 2250 (done completely) + (300 x 40%) (to start WIP c/f) = 2430
    (best to watch my lecture on process costing)

    Q12 If sales are 192,000 and inventory increases by 2,000, then ‘good’ production must be 194,000. But this is after rejecting 20% of actual production – i.e. 194,000 is the 80% not rejected.
    So actual production before inspecting must be 194,000 / 80% = 242,500

    July 2, 2014 at 4:13 pm #178051
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, i cant solve this question. please help me sir.

    A business operates a job costing system and has the aim of making a net profit 30% of sales.
    The cost estimates for one particular job are as follows:
    Direct materials : 80 kg at $5 per kg
    Direct labour : 40 hours at $6 per hour
    The total overhead are budgeted at $120,000 and are absorbed on the basis of labour hours. The budgeted labour hours are 50,000.

    What price should be quoted for this job (to the nearest $)?

    Hope sir can tell me how to get the correct answer for this question.

    July 2, 2014 at 6:16 pm #178064
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Are you not going to say thank you for all the previous answers I spent ages typing??!!

    For your latest question, you need to add up all the costs (the overheads will be charged at 120,000/50,000 = $2.40 per labour hour).

    When you have the cost you can calculate the selling price to be quoted.
    Since the want to make a profit of 30% on sales, it means that the cost will be 70% of the sales price. So when you have calculated the cost, the sales price will be the cost divided by 70%.

    July 3, 2014 at 4:02 am #178074
    Ashareen
    Member
    • Topics: 8
    • Replies: 14
    • ☆

    Sir, i’m so sorry. I have no intention to hurt your feelings. May God bless you sir. Thanks for your help and guidance. I will never forget it. Will you pray for my success sir?

    July 3, 2014 at 7:37 am #178083
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Sure, and no problem 🙂

    October 4, 2014 at 6:39 pm #203503
    Barbara
    Member
    • Topics: 34
    • Replies: 50
    • ☆☆

    Hi, I have a question here, if you dont mind.

    Is this not supposed to be the other way around?

    “If actual hours are less than budget hours then overheads will be under absorbed.
    If actual hours are more than budget hours then will be over absorbed.”

    Thank you.

    October 5, 2014 at 8:22 am #203526
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    It is not correct whichever way round it is!!

    The over or under absorption is not comparing actual with budget.

    It is comparing actual cost with standard cost for the actual production.

    October 5, 2014 at 1:52 pm #203555
    Barbara
    Member
    • Topics: 34
    • Replies: 50
    • ☆☆

    Thank you for your answer, but I am still confused (Sorry, I am a bit slow).

    I was looking the questions on this post and the questions says to chose what happen in which situation (over or under absorbed). And I think that was your answer:

    “If actual hours are less than budget hours then overheads will be under absorbed.
    If actual hours are more than budget hours then will be over absorbed.”

    My way of doing it I memorise that if Actual overheads are more than what should be, it was under absorbed. If Actual overheads are less then what it should be, then it’s over absorbed.

    That’s why I ask if the answer above should not be the other way around.

    I hope I didn’t complicate it more 😉

    October 5, 2014 at 6:53 pm #203572
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    Now I do agree with you 🙂

    If actual overheads are more than what they should be then we have indeed under-absorbed (and vice versa).

    If I did say different by mistake then I apologise!

    April 19, 2016 at 3:01 pm #311718
    kpac22
    Member
    • Topics: 0
    • Replies: 1
    • ☆

    Sir, would you kindly explain to me how this should be worked out please?

    A company manufactures and sells a single product. next year the budgeted total fixed production costs are $480,000. budgeted sales are 24,000 units and budgeted production is 25,000 units. The budgeted profit for next year using absorption costing principles is $57,500

    What is the budgeted profit for next year using marginal costing principles?

    Thanks !

    April 20, 2016 at 8:28 am #311821
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    In future you must start a new thread when it is a new topic 🙂

    The fixed overhead absorption rate is 480,000 / 25,000 = 19.20 per unit.

    The inventory will increase by 1,000 units (25,000 – 24,000) and therefore the marginal profit will be lower than the absorption profit by 1,000 x $19,20 = 19,200.

    You really should watch our free lectures on marginal and absorption costing where this is explained – it is a very common question to be asked.
    (Our free lectures are a complete course for Paper F2 and cover everything needed to be able to pass the exam well)

    May 16, 2017 at 10:55 am #386421
    ahmadbasra
    Member
    • Topics: 1
    • Replies: 1
    • ☆

    factory produces a product with a variable cost of Re.0.60 per unit. Fixed costs per quarter are Rs.15,000 including rent of Rs.6,000. If more than 20,000 units are produced per quarter, additional space is required which increases the rent by 50%. What is the total cost per unit of producing 30,000 units in a quarter?

    May 16, 2017 at 1:22 pm #386470
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54664
    • ☆☆☆☆☆

    There is no point in simply setting me tests questions and expecting me to produce an answer.

    If you have been set this as a test, then we do not do your homework for you.

    If you found this question in a book, then you must have an answer in the book and you should ask whatever it is in the answer that you do not understand.

    Also, if you watch my free lectures then you should not have a problem with this anyway. The lectures are a complete free course for Paper F3 and cover everything needed to be able to pass the exam well 🙂

  • Author
    Posts
Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)
  • The topic ‘Practice Test – ACCA F2’ is closed to new replies.

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Dileena on Sources of finance – Islamic Finance – ACCA (AFM) lectures
  • amaanalli on Governance – ACCA Strategic Business Leader (SBL)
  • nabeelafatima on Using Information Systems – ACCA Performance Management (PM)
  • John Moffat on Irrecoverable Debts and Allowances Example 3 – ACCA Financial Accounting (FA) lectures
  • Fangzi on The cost of capital (part 1) – ACCA (AFM) lectures

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in