- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 13 years ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.
Interactive BPP books for June 2026 exams, recommended by OpenTuition.
Get discount code >>
Forums › ACCA Forums › ACCA MA Management Accounting Forums › high/low method with stepped fixed costs
activity levels (units) 4000 6000 7500
total cost 40800 50000 54800
variable cost per unit is constant within this activity range and there is a step up of 10 percent in the total fixed costs when the activity level exceeds 5500 units.
solution in text
variable cost per unit = 54800-50000 / 7500-6000=3.20
total fixed cost above 5500 units = 54800-(7500*3.20)=30800
total fixed cost below 5500 units = (10/11) * 30800=28000
what i do not understand is why the “(10/11)” was used to arrive at the answer , i tried it over in my mind many times but cannot understand where the 11 came from
hi. suppose you are given total fixed costs of 28000 the other information as is. to get t.f costs at the higher activity level you would say (1.1)*28000 = 30800 (1.1) is derived as 110%/100% becoming
(110/100)*28000=30800. now that you have solved 30800 in your solution. to get the value of 28000 you substitute as follows
30800*(100/110) = ?. the discount factor of (100/110) can simplified as 10/11 i.e removing the zeros from the numerator and denominator. hope this helps
