• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA PM:
  • PM Notes
  • PM Lectures
  • Practice Questions
  • PM Flashcards
  • Revision Lectures
  • PM Mock Exam
  • PM Forums
  • Ask the Tutor
  • Ask AI (New!)

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

PM Chapter 1 Questions Activity based costing

VIVA

聽

Reader Interactions

Comments

  1. kissme4560 says

    August 10, 2020 at 4:48 am

    I got 100% for this quiz, Thank sir for your free lectures

    Log in to Reply
  2. valijon1993 says

    July 17, 2020 at 5:21 pm

    Hi Sir,
    I got 80%.
    The only question I got confused is Q2.
    Could you please give an example or kind of deeper explanation on “How the traditional absorption costing tends to Under-Allocate OH cost to low-volume products”?

    Log in to Reply
  3. phuongmore says

    May 1, 2020 at 4:31 am

    Dear Sir,

    Could you please build bank of OT questions in order that I can pratice more ? At present, the same question appears each time I pratice.

    Thank you.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      May 1, 2020 at 10:29 am

      Sorry but no.

      You need to buy a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers (BPP and Kaplan). They are full of past exam and other exam standard questions in the same format as those in the real exam.

      Log in to Reply
      • phuongmore says

        May 1, 2020 at 4:20 pm

        Yes.Thank you for your advise.I wonder that whether there is some of OT question in the real exam be same as those in revision kit or same as past exam ?

      • John Moffat says

        May 1, 2020 at 6:40 pm

        I don’t understand what you mean. Some of the questions in the real exam are similar to those in our tests.

  4. Tasianyam says

    April 17, 2020 at 10:00 pm

    Greetings sir. I think you made a mistake In q3. The answer should have been $39.30. Owing to the fact that you took 96, 000 units of Q instead of 9, 600 units in calculating the total other Overheads of Q. If you had used the right units which are 9, 600 units, the answer would have been. $39.30. I hope you review an given me feedback. Thanks in advance

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      April 18, 2020 at 9:36 am

      There is no mistake. Other overheads are absorbed on the basis of labour hours and each unit of Q takes 10 hours. 9,600 units a 10 = 96,000 hours.

      Log in to Reply
      • addisanopacourage says

        April 28, 2020 at 9:37 pm

        Hi John
        Thank you for the quiz. I can’t figure out where we got the $115200 on overheads. Please assist.thank you

      • addisanopacourage says

        April 28, 2020 at 9:41 pm

        Hi John
        I found it, thanks

      • John Moffat says

        April 29, 2020 at 8:07 am

        I am pleased that you found it 馃檪

  5. abd1999 says

    April 5, 2020 at 10:29 pm

    Thanks so much. This is extremely helpful.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      April 6, 2020 at 8:18 am

      Thank you for your comment 馃檪

      Log in to Reply
    • sameer1713 says

      April 7, 2020 at 2:35 pm

      hi i need more help in understanding this, can anyone help me please, i am not good in accounting but i am learning.

      Log in to Reply
      • John Moffat says

        April 7, 2020 at 2:41 pm

        What is it that you need more help in understanding? Have you watched my free lectures? If anything is not clear to you in the lectures then ask in the Ask the Tutor Forum.

  6. cess2009 says

    April 4, 2020 at 11:33 pm

    Thank you.. this is really helpful.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      April 5, 2020 at 8:56 am

      Thank you for your comment 馃檪

      Log in to Reply
  7. Hassanmohamed says

    April 1, 2020 at 11:03 pm

    I’ve watched the lectures but i couldn’t answer Q 1

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      April 2, 2020 at 8:17 am

      Have you checked the answer and understand it now?

      Log in to Reply
      • Hassanmohamed says

        April 2, 2020 at 9:33 am

        where is the answer ?

      • John Moffat says

        April 26, 2020 at 2:34 pm

        The answers appear if you submit your answers and then ‘review’ the quiz.

  8. agaman801 says

    March 20, 2020 at 8:37 am

    Sir can you please explain why in question 3 we have taken no of production run in calculating set up cost instead of taking total production. The overhead itself tells that its the total production setup cost.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      March 20, 2020 at 2:29 pm

      Set-up costs are the costs of setting the machines every time there is a production run . It doesn’t make any difference how many units they produce in the production run- they only need to set up the machines for each production run.

      Did you watch my free lectures on ABC before attempting the test?

      Log in to Reply
      • agaman801 says

        March 21, 2020 at 10:08 am

        Yes sir i did watched all the lectures.

      • John Moffat says

        March 22, 2020 at 8:51 am

        Great 馃檪 I hope you are now clear about the set-up costs.

      • nindi says

        April 25, 2020 at 4:58 pm

        IN Q3. I WAS trying to doing no. Of Productions Runs required For product P (2400*13) PRODUCT Q(9600*15) WHY NOT THIS.
        NO.OF INSPECTIONS FOR product P (13*5) PRODUCT Q (15*3)
        TOTAL LABOUR HOURS WERE RIGHT

  9. qwuda1 says

    March 19, 2020 at 1:50 pm

    got 100%.
    amazing tutorials.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      March 19, 2020 at 6:22 pm

      Thank you for your comment, and well done 馃檪

      Log in to Reply
  10. muashir says

    March 18, 2020 at 6:52 am

    thanks sir ,it help a lot

    Log in to Reply
  11. geetanjali1412 says

    March 1, 2020 at 4:12 pm

    regarding question 4, how come the cost of abc is greater than the benefits. in your lecture, there are 4 adv and only 2 disadv?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      March 1, 2020 at 4:48 pm

      Counting the advantages and disadvantages means nothing at all.

      The statement says the costs (i.e. in $’s) may be bigger than the benefits (i.e. the savings in $’s).

      It does not say that they will be bigger — hopefully they will be lower. But they may (might) be bigger.

      I make this very clear in my lecture.

      Log in to Reply
      • nindi says

        April 25, 2020 at 4:47 pm

        Greetings sir

      • nindi says

        April 25, 2020 at 4:51 pm

        Sir i did Unterstand only this line That Cost may be bigger than the Benefits.
        But i did. Not understand the SECOND LINE?

      • John Moffat says

        April 25, 2020 at 6:18 pm

        Might be bigger means that maybe they will be bigger but maybe they will not be bigger.

      • nindi says

        April 26, 2020 at 11:40 am

        Sorry By mistake ….i wanted to say thank you

  12. tikuku says

    February 26, 2020 at 10:15 am

    Hello,

    Could someone explain me how in the 3rd question did we obtain the ‘115,200’ figure and what does it represent?

    Thanks

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      February 26, 2020 at 10:49 am

      It is the total number of labour hours ( (2400 x 8) + (9600 x 10) )

      Did you watch the free lectures before attempting the test?

      Log in to Reply
  13. protain says

    January 29, 2020 at 7:09 am

    I got 100% Thank your for Free Lectures

    Log in to Reply
  14. karinegukaa says

    January 16, 2020 at 10:03 am

    got 100%.

    amazing tutorials.

    Log in to Reply
  15. sushanth12 says

    December 9, 2019 at 11:05 am

    80percent

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      December 9, 2019 at 3:39 pm

      Great (but do make sure you have a Revision Kit from one of the ACCA approved publisher. They are full of questions and answers, and question practice is vital to passing the exam).

      Log in to Reply
  16. siobhanod says

    September 16, 2019 at 9:02 pm

    I got 100%!!!!
    Thank you so much for your excellent tutorial.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      September 17, 2019 at 8:33 am

      Thank you for your comment 馃檪

      Log in to Reply
  17. urmilsanghavi says

    September 13, 2019 at 6:31 am

    Hello, I just want to know how can ABC analysis help to reduce the “TOTAL” Overhead cost?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      September 13, 2019 at 7:24 am

      Have you not watched the free lecture on ABC, because I explain this in the lecture?

      The biggest benefit of ABC is that because it makes us focus on what is causing the overheads to occur, we can look for ways of operating more efficiently and thus save costs.

      I give examples of this in the lectures.

      Log in to Reply
  18. nazerke123 says

    August 11, 2019 at 3:30 pm

    Amazing… I scored 100%. Thank U!

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      August 11, 2019 at 4:32 pm

      Well done 馃檪

      Log in to Reply
  19. mohamed2000 says

    July 25, 2019 at 4:49 pm

    Wow. I got all correct in my first attempt. Thanks John for your amazing contribution towards our future. Without your lectures, I won’t be able to clear out my exams. I will consider to donate some pounds to you guys.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      July 25, 2019 at 6:01 pm

      Thank you for your comment 馃檪

      However, do make sure that you buy a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers, because they have lots of past exam and other exam standard questions for practice. It is important to practice lots of questions – just our pick tests is not enough 馃檪

      Log in to Reply
      • mohamed2000 says

        July 25, 2019 at 6:23 pm

        Hello sir. Thanks for your advice. I have already ordered a BPP revision kit and study text. I know study text is not a must, but it is quite helpful when I got confused about a chapter.

      • John Moffat says

        July 26, 2019 at 9:38 am

        You are welcome 馃檪

  20. mohamed2000 says

    June 21, 2019 at 2:25 pm

    I did not read the question 3 well. It asked to calculate cost per unit for product Q. But I calculated cost per unit of product P thinking that was asked on the question. Next time I will be more careful for sure. Anyway, thanks to John for putting these questions. You are a rare kind of human being. God bless you John.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      June 21, 2019 at 4:29 pm

      Thank you for your comment 馃檪

      Log in to Reply
« Older Comments
Newer Comments »

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2025 路 Support 路 Contact 路 Advertising 路 OpenLicense 路 About 路 Sitemap 路 Comments 路 Log in