(But make sure that you do buy a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers – you need to practice as many questions as possible, and the Revision Kits contain lots of exam-standard questions.)
I don’t know which of the questions you are referring to. I assume that you watched my free lectures on the absorption of overheads before attempting the test?
Why is that in question 3 when we are suppose to say 230400/ (96000+19200)=2 then 2*19200=38400 coz we dealing Q but in the answer you have done the opposite…details for product P where used on the other overheads item….
With regards question 2 why is it that traditional absorption costing systems tend to over cost high volume products and under cost low volume products? I know the opposite applies to ABC because overhead costs are now are larger proportion of overall or total cost in modern manufacturing and as a result the proportion of indirect costs is much higher than direct costs.
In regards to question 3 I understand how the answer came about but I was wondering how did you get the 115,200 in regards to working out other overheads
Suppose we make 100 units of A and 1,000 units of B.
Using absorption costing (it is on a per unit bases) would absorb the same amount per unit. Therefore in total B would be given 10 times as much overheads as A.
However, it could be that the overheads all related to setting up the machines for production and that they only need to set up the machines once for each product (regardless of how many they produce). Therefore using ABC an equal amount of overheads (in total) should be given to each product.
As a result using absorption costing is giving much lower overheads in total than if we used ABC.
(Again, this is only a very simple example to try and illustrate the point, and it will not necessarily always be the case, but for that sort of reason absorption will tend to end up giving lower overheads to low volume products than ABC.)
greetings john, by looking at this scenario, why we didnt say that low volume product (A) is over-allocated ,not under ;and vice versa.
for example, the overhead cost is $1000, so we`ll allocate the cost by A-$10 and B-$1
but yes, still, the fact that it said to be under-allocated still true,but why cant we say it is also can be called over-allocated
duaa123says
I didn’t get the general overheads part . I calculated the overhead absorption rate by the formulae TOTAL BUDGETED OH COST DIVIDE IT BY TOTAL BUDGETED LAB/MACHINE HOURS . 230400/115200 . I didn’t get the rest of the part . how and y did u multiply it with 96000 :/
It would help if you said the number of the question you are referring to!!
The absorption rate for ‘other overheads’ is 230,400/115,200, based on labour hours because the question said to use labour hours. (Machine hours are nothing to do with it).
The total labour hours used for product Q are 96,000 and therefore the total overhead for product Q is 96,000 x 230,400/115,200.
I do suggest that you watch the free lecture on absorption costing before attempting the test.
The questions says that the budgeted production units for Product Q is 9600; it then says that the Labour hours per unit for Product Q are 10. Therefore in order to make the budgeted 9600 units you would need to multiply (9600 x 10) = 96000. This gives the total labour hours that would be required to meet the budgeted production. Therefore when you are calculating the “Cost Per Other Overheads” you would then take (96000x$2.00 per unit) = $192,000
This is what I understood from working it out based on the example I had previously done in the lecture. Hope this helps.
The fact that for some overheads it might be impossible to identify a cost driver (and therefore be unable to apply ABC to those overheads) is not going to be an advantage of using ABC.
Forcing us to understand what drives an overheads is an advantage (because we can then try and use it more efficiently); the fact it deals with all overheads is an advantage; the fact that is can lead to a reduction in overheads is an advantage (because of using whatever is causing the overheads more efficiently)
In my so far understanding, total overhead doesn’t change, just allocation amount will change in accordance with the identified cost driver? And now we just find different ways to distribute incurred cost to activities more reasonably.
The main benefit of using ABC is that identifying what causes overheads can lead to using resources more efficiently and therefore lead to a reduction in the total overheads in the future. I do suggest that you watch our free lecture on ABC where this is explained.
nindisays
WHAT DOES THIS LINE MEAn=the Choice of Both activities and cost drivers might be inappropriate???? Benefit obtained from ABC might Not justifiy the cost????
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units) Labour hours per unit: P (8) Q (10) # of production runs required: P (13) Q (15) # of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000 Total inspection costs $192,000 Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
I have done the following
Production set up $336K/28 ie the # of production runs then I multiply by 15 = 180K Inspections $192K/8 ie total # of inspections the multiply by 3 = 72K General overhead $230,400K/18 Labour hours by *10 = 96K
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units) Labour hours per unit: P (8) Q (10) # of production runs required: P (13) Q (15) # of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000 Total inspection costs $192,000 Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
I have done the following
Production set up $336K/28 ie the # of production runs then I multiply by 15 = 180K Inspections $192K/8 ie total # of inspections the multiply by 3 = 72K General overhead $230,400K/18 Labour hours by *10 = 96K
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units) Labour hours per unit: P (8) Q (10) # of production runs required: P (13) Q (15) # of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000 Total inspection costs $192,000 Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
The way I calculate it is: i multiply the budgeted production units of the 2 productsnd total them up together becoming 115,200 with its respective labour hours per unit and total them up together becoming 115,200. then divided it with the total overhead costs and got $2. I do not know where have I gone wrong.
That bit of the answer is correct. However, two problems: One is that set-up costs and inspection costs are also overheads. Second is that the question wants to know the overhead cost per unit of Product Q.
and Sir, traditional costing tends to OVER or UNDER allocate costs to low-volume product? Coz here, the correct answer mentioned are both statements true but the answer at the back of your F5 lecture course notes is written as only statement 2 is true. Which is which?
Here is a very simple illustration. Suppose a business produces 100 units of product A and 1000 units of product B. The total overheads are $1,100. Tradition costing will absorb the overheads at $1 per unit. So a total of $100 for product A and a total of $1,000 for product B.
Suppose now that the overheads of $1100 are set-up costs, and each product needs 1 set-up regardless of how many are produced (so 2 set-ups in total). Since the cost per set-up is $550, the total overheads should (under ABC) be $550 for A and $550 for B.
The problem does not always exist, but traditional absorption does tend to under allocate costs to low volume products as I have illustrated above.
P Hours 19200 and Q 96000 Runs 13 @ 185units per run and Q 15 runs at 640units per run Inspections 5 and 3 respectively, with Q (3 inspections per run, each run 640 units)
So Runs are 12000 each (336k/28), divide by 640 to get a per unit value = 18.75 Inspections (192k/8) = 24000. Q has 3. 24000*3 / 9600units = 7.50 Labour/other hrs (230400/115200 total hours) = 2 per hour. Q needs 8 hours, therefore 16.00 per unit.
P Hours 19200 and Q 96000 Runs 13 @ 185units per run and Q 15 runs at 640units per run Inspections 5 and 3 respectively, with Q (3 inspections per run, each run 640 units)
So Runs are 12000 each (336k/28), divide by 640 to get a per unit value = 18.75 Inspections (192k/8) = 24000. Q has 3. 24000*3 / 9600units = 7.50 Labour/other hrs (230400/115200 total hours) = 2 per hour. Q needs 8 hours, therefore 16.00 per unit.
Yes please add the answer working, its easier and quicker to follow up that way. upon submission if the answer is incorrect the correct working should also pop up..even in an event that the answer is right the working should still show for the sake of comparison
We provide this website free of charge and the current software does not allow the workings to appear. When we can afford it we will upgrade but until then you should ask here if you have a problem.
We provide this website free of charge and the current software does not allow the workings to appear. When we can afford it we will upgrade but until then you should ask here if you have a problem.
(I assume, of course, that you have watched the relevant lectures on this website.)
it was great
Good 🙂
How useful it is!
🙂
The test is great, thank you its helpful as a practice to all F5 student
The test is great, thank you its really helpful
You are welcome 🙂
(But make sure that you do buy a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers – you need to practice as many questions as possible, and the Revision Kits contain lots of exam-standard questions.)
please i didnt understand how to calculate for the overhead costs absorbrsd on the basis of labour hours
I don’t know which of the questions you are referring to. I assume that you watched my free lectures on the absorption of overheads before attempting the test?
Thank you the quiz it was really helpful
Great 🙂
Thanks for the quiz. Very helpful
You are welcome 🙂
Why is that in question 3 when we are suppose to say 230400/ (96000+19200)=2 then 2*19200=38400 coz we dealing Q but in the answer you have done the opposite…details for product P where used on the other overheads item….
The answer is correct. There are 9,600 Q’s and each takes 10 hours, which is 96,000 hours in total.
Where else could we try more of such questions ?
You must buy a Revision Kit from one of the ACCA approved publishers, as we recommend throughout this website.
With regards question 2 why is it that traditional absorption costing systems tend to over cost high volume products and under cost low volume products? I know the opposite applies to ABC because overhead costs are now are larger proportion of overall or total cost in modern manufacturing and as a result the proportion of indirect costs is much higher than direct costs.
I can see my comment has already been answered below. Thanks
I am glad you found the answer 🙂
Dear John,
where is the answer for the above inquire regards question 2?
It is below.
In regards to question 3 I understand how the answer came about but I was wondering how did you get the 115,200 in regards to working out other overheads
The total labour hours are (2,400 x 8) + (9,600 x 10) = 115,200
I do suggest that you watch our free lecture on ABC!
thank you
You are welcome 🙂
hi,
i would appreciate if you explain how absorption costing under allocates costs to low volume products??
Here is a very simple example to explain:
Suppose we make 100 units of A and 1,000 units of B.
Using absorption costing (it is on a per unit bases) would absorb the same amount per unit. Therefore in total B would be given 10 times as much overheads as A.
However, it could be that the overheads all related to setting up the machines for production and that they only need to set up the machines once for each product (regardless of how many they produce). Therefore using ABC an equal amount of overheads (in total) should be given to each product.
As a result using absorption costing is giving much lower overheads in total than if we used ABC.
(Again, this is only a very simple example to try and illustrate the point, and it will not necessarily always be the case, but for that sort of reason absorption will tend to end up giving lower overheads to low volume products than ABC.)
greetings john,
by looking at this scenario, why we didnt say that low volume product (A) is over-allocated ,not under ;and vice versa.
for example, the overhead cost is $1000, so we`ll allocate the cost by A-$10 and B-$1
but yes, still, the fact that it said to be under-allocated still true,but why cant we say it is also can be called over-allocated
I didn’t get the general overheads part . I calculated the overhead absorption rate by the formulae TOTAL BUDGETED OH COST DIVIDE IT BY TOTAL BUDGETED LAB/MACHINE HOURS . 230400/115200 . I didn’t get the rest of the part . how and y did u multiply it with 96000 :/
It would help if you said the number of the question you are referring to!!
The absorption rate for ‘other overheads’ is 230,400/115,200, based on labour hours because the question said to use labour hours. (Machine hours are nothing to do with it).
The total labour hours used for product Q are 96,000 and therefore the total overhead for product Q is 96,000 x 230,400/115,200.
I do suggest that you watch the free lecture on absorption costing before attempting the test.
The questions says that the budgeted production units for Product Q is 9600; it then says that the Labour hours per unit for Product Q are 10. Therefore in order to make the budgeted 9600 units you would need to multiply (9600 x 10) = 96000. This gives the total labour hours that would be required to meet the budgeted production. Therefore when you are calculating the “Cost Per Other Overheads” you would then take (96000x$2.00 per unit) = $192,000
This is what I understood from working it out based on the example I had previously done in the lecture. Hope this helps.
Thank you for your great lecture and question!
Could you please help to explain the answer for the question about ‘NOT the advantage of the ABC base costing’?
The fact that for some overheads it might be impossible to identify a cost driver (and therefore be unable to apply ABC to those overheads) is not going to be an advantage of using ABC.
Forcing us to understand what drives an overheads is an advantage (because we can then try and use it more efficiently); the fact it deals with all overheads is an advantage; the fact that is can lead to a reduction in overheads is an advantage (because of using whatever is causing the overheads more efficiently)
In my so far understanding, total overhead doesn’t change, just allocation amount will change in accordance with the identified cost driver? And now we just find different ways to distribute incurred cost to activities more reasonably.
The main benefit of using ABC is that identifying what causes overheads can lead to using resources more efficiently and therefore lead to a reduction in the total overheads in the future.
I do suggest that you watch our free lecture on ABC where this is explained.
WHAT DOES THIS LINE MEAn=the Choice of Both activities and cost drivers might be inappropriate????
Benefit obtained from ABC might Not justifiy the cost????
Hi
I am looking at the MCQ
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units)
Labour hours per unit: P (8) Q (10)
# of production runs required: P (13) Q (15)
# of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000
Total inspection costs $192,000
Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
I have done the following
Production set up $336K/28 ie the # of production runs then I multiply by 15 = 180K
Inspections $192K/8 ie total # of inspections the multiply by 3 = 72K
General overhead $230,400K/18 Labour hours by *10 = 96K
180K+72K+96K = 380K/9.6K = €39.58
Could you tell me where I have gone wrong?
Thanks
General overhead should be $230000 / (2400x8hrs)+(9600x10hrs) divided by 96000 units = $192000
# 180k + 72k + 192k = 444k / 9.6k = $46.25
Thanks
You are welcome 🙂
Hi
I am looking at the MCQ
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units)
Labour hours per unit: P (8) Q (10)
# of production runs required: P (13) Q (15)
# of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000
Total inspection costs $192,000
Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
I have done the following
Production set up $336K/28 ie the # of production runs then I multiply by 15 = 180K
Inspections $192K/8 ie total # of inspections the multiply by 3 = 72K
General overhead $230,400K/18 Labour hours by *10 = 96K
180K+72K+96K = 380K/9.6K = €39.58
Could you tell me where I have gone wrong?
Thank
Sir, this question :
A company manufactures two products, P and Q for this the following information is available:-
Budgeted production: P (2,400 units) Q (9,600 units)
Labour hours per unit: P (8) Q (10)
# of production runs required: P (13) Q (15)
# of inspections during production;: P (5) Q (3)
Total production set-up costs $336,000
Total inspection costs $192,000
Total overhead costs $230,400
Other overhead costs are absorbed on the basis of labour hours.
The way I calculate it is: i multiply the budgeted production units of the 2 productsnd total them up together becoming 115,200 with its respective labour hours per unit and total them up together becoming 115,200. then divided it with the total overhead costs and got $2. I do not know where have I gone wrong.
That bit of the answer is correct.
However, two problems:
One is that set-up costs and inspection costs are also overheads.
Second is that the question wants to know the overhead cost per unit of Product Q.
and Sir, traditional costing tends to OVER or UNDER allocate costs to low-volume product? Coz here, the correct answer mentioned are both statements true but the answer at the back of your F5 lecture course notes is written as only statement 2 is true. Which is which?
I don’t know if you are using an old set of the Lecture Notes – maybe there was a typing error that was later corrected.
However, both the lecture notes and this test give the same correct answer which is that both statements are true.
Traditional costing tends to under-allocate costs to low-volume products.
Why does it tend to under-allocate costs to low products?
Here is a very simple illustration.
Suppose a business produces 100 units of product A and 1000 units of product B.
The total overheads are $1,100.
Tradition costing will absorb the overheads at $1 per unit. So a total of $100 for product A and a total of $1,000 for product B.
Suppose now that the overheads of $1100 are set-up costs, and each product needs 1 set-up regardless of how many are produced (so 2 set-ups in total).
Since the cost per set-up is $550, the total overheads should (under ABC) be $550 for A and $550 for B.
The problem does not always exist, but traditional absorption does tend to under allocate costs to low volume products as I have illustrated above.
But with ABC, costs will not be under-allocated to low volume products (fair allocation of costs), is that what you were trying to say?
I repeat, absorption costing does tend to under-allocate costs to low volume products (as compared to ABC).
I do not understand this one either.
My workings:
P Hours 19200 and Q 96000
Runs 13 @ 185units per run and Q 15 runs at 640units per run
Inspections 5 and 3 respectively, with Q (3 inspections per run, each run 640 units)
So Runs are 12000 each (336k/28), divide by 640 to get a per unit value = 18.75
Inspections (192k/8) = 24000. Q has 3. 24000*3 / 9600units = 7.50
Labour/other hrs (230400/115200 total hours) = 2 per hour. Q needs 8 hours, therefore 16.00 per unit.
Q = $42.25?
Please help.
I do not understand this one either.
My workings:
P Hours 19200 and Q 96000
Runs 13 @ 185units per run and Q 15 runs at 640units per run
Inspections 5 and 3 respectively, with Q (3 inspections per run, each run 640 units)
So Runs are 12000 each (336k/28), divide by 640 to get a per unit value = 18.75
Inspections (192k/8) = 24000. Q has 3. 24000*3 / 9600units = 7.50
Labour/other hrs (230400/115200 total hours) = 2 per hour. Q needs 8 hours, therefore 16.00 per unit.
Q = $42.25?
Please help.
Yes please add the answer working, its easier and quicker to follow up that way. upon submission if the answer is incorrect the correct working should also pop up..even in an event that the answer is right the working should still show for the sake of comparison
We provide this website free of charge and the current software does not allow the workings to appear.
When we can afford it we will upgrade but until then you should ask here if you have a problem.
What is the solution to question 5?
I am afraid that until now the questions have been appearing in a random order (this has now been corrected).
But it does mean that what you got as question 5 could appear as question 1 for other people.
So I don’t know which question you mean.
Please say a bit more about what was in the question and then I will help you 🙂
(As I say – the problem has now been corrected, and so it won’t be a problem in future).
Please add the answers working for students to work out the answers in MCQ questions
We provide this website free of charge and the current software does not allow the workings to appear.
When we can afford it we will upgrade but until then you should ask here if you have a problem.
(I assume, of course, that you have watched the relevant lectures on this website.)