• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA Forums
  • Ask ACCA Tutor
  • CIMA Forums
  • Ask CIMA Tutor
  • FIA
  • OBU
  • Buy/Sell Books
  • All Forums
  • Latest Topics

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for March and June 2025 exams.
Get your discount code >>

CVP

Forums › Ask ACCA Tutor Forums › Ask the Tutor ACCA PM Exams › CVP

  • This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 5 years ago by John Moffat.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author
    Posts
  • July 31, 2019 at 4:07 am #525684
    iyamu
    Participant
    • Topics: 286
    • Replies: 171
    • ☆☆☆

    Betis limited is considering changing the way it is structured by asking its employee staff to become freelance. Employees are currently paid a fixed salary of $240k per annum, but would instead be paid $200 per working day. On a typical working day, staff can produce 40units. Other fixed costs are $400k pa.

    Selling price per unit $60 and material costs per unit are $20.

    What will the effect of the change on breakeven point of the business and the level of operational risk?

    Solutions :
    Current break even point = $640k/40 = 16,000 units
    New breakeven point = $400k/35 = 11,429 units

    Current contribution = $60-$20= $40
    New contribution = $60-$20-$5= $35

    Pls sir , could you assist on how the extra $5 deducted was calculated to get the new contribution of $35?

    Thanks in advance

    July 31, 2019 at 6:45 am #525699
    John Moffat
    Keymaster
    • Topics: 57
    • Replies: 54655
    • ☆☆☆☆☆

    If the employees become freelance then the wages become a variable cost instead of a fixed cost.

    They will be paid $200 per day and will produce 40 units per day, so the variable cost per unit is $200/40 = $5.

  • Author
    Posts
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Log In

Primary Sidebar

Donate
If you have benefited from our materials, please donate

ACCA News:

ACCA My Exam Performance for non-variant

Applied Skills exams is available NOW

ACCA Options:  “Read the Mind of the Marker” articles

Subscribe to ACCA’s Student Accountant Direct

ACCA CBE 2025 Exams

How was your exam, and what was the exam result?

BT CBE exam was.. | MA CBE exam was..
FA CBE exam was.. | LW CBE exam was..

Donate

If you have benefited from OpenTuition please donate.

PQ Magazine

Latest Comments

  • Gowri7 on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)
  • Govere on The use of ratios and comparisons in auditing
  • John Moffat on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)
  • Gowri7 on Relevant cash flows for DCF Working capital (examples 2 and 3) – ACCA Financial Management (FM)
  • Ken Garrett on The nature and structure of organisations – ACCA Paper BT

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in