• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free ACCA & CIMA online courses from OpenTuition

Free Notes, Lectures, Tests and Forums for ACCA and CIMA exams

  • ACCA
  • CIMA
  • FIA
  • OBU
  • Books
  • Forums
  • Ask AI
  • Search
  • Register
  • Login
  • ACCA MA:
  • MA Notes
  • MA Lectures
  • Practice Questions
  • Flashcards
  • Revision Exam
  • Revision Lectures
  • MA Forums
  • Ask the Tutor
  • Ask AI (New!)

June 2025 ACCA Exams

How was your exam? Comments & Instant poll >>

20% off ACCA & CIMA Books

OpenTuition recommends the new interactive BPP books for September 2025 exams.
Get your discount code >>

MA Chapter 13 Questions Process Costing – Joint Products

VIVA

Reader Interactions

Comments

  1. Abdulwador says

    February 2, 2025 at 5:00 am

    in Q.1 by product is a product that produced at same time as other products which have relatively low volume compared to other products .
    this option 1 and also it is option 4 an are same statement why which of them correct and the other is wrong even BPP book respond this question like this (Statement (i)is in correct because the value of the product relatively high even the output volume is relatively low .This product would hen be classified as a joint product ) so sir clarify me this question thanks .

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      February 2, 2025 at 8:55 am

      In Q1 the answer states that it is a product with a relatively low value (not volume) which is correct.

      Log in to Reply
  2. Roman007 says

    October 27, 2023 at 4:59 pm

    Where can I download the answers?

    Log in to Reply
  3. sagarkchauhan123 says

    August 3, 2023 at 9:14 pm

    ques no.2, the answer, Joint product – “a product which is produced simultaneously with other products and is of similar value to at least one of the other products”. How can they have similar value.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      August 4, 2023 at 9:46 am

      Why not? If they are produced in the same process then they are very likely to have similar unit selling prices.

      Did you watch the free lecture before attempting the test?

      Log in to Reply
      • CHEW1019 says

        September 1, 2024 at 2:18 pm

        I think having a similar value is kind of vague. That’s why he has this question.

  4. anhduong11 says

    July 18, 2023 at 5:41 am

    Quesion number 4, as similar excercise that Professor has given, but I still wonder why in that period we just have sales for product A and B are less than what we produce, but when we put them into joint production cost (where we calculate the total value of production) we did count all 20,000 products, but not only 15,000 for A or 18,000 for B? Thank you.

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      July 18, 2023 at 8:58 am

      The joint cost has to be split based on the sales value of the production even though not all the production is sold in this period. The reason is that the rest of the production would be in inventory and would be sold in the following period.

      Log in to Reply
  5. Forde2345 says

    September 12, 2022 at 2:26 pm

    Sir could you confirm when dealing with apportion whether by physical basis or market value basis you use the production units always

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      September 12, 2022 at 4:19 pm

      Yes you do.

      Log in to Reply
  6. TEBOH10 says

    September 11, 2022 at 1:10 pm

    100% ?? Sir which Is a good kit kaplan or BPP

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      September 11, 2022 at 4:52 pm

      They are both good (because they are both ACCA Approved). I myself prefer BPP but everyone has their own preference.

      Log in to Reply
  7. Morgan137 says

    December 8, 2021 at 8:57 am

    I got 100%. thanks prof

    Log in to Reply
  8. hermela says

    November 30, 2021 at 4:45 pm

    Why joint production have to have same value atleast for one other?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      December 1, 2021 at 6:51 am

      They don’t! Have you watched the free lectures on this?

      Log in to Reply
  9. sayedaamal says

    March 4, 2021 at 3:19 pm

    All the while I’ve been thinking that joint costs are apportioned based on production units. It’s surprising that this time it was based on sales units. I was wondering why are the joint costs apportioned based on sales units?

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      March 4, 2021 at 3:55 pm

      But I explain the reason in my free lectures!!! Did you not watch the lectures before attempting these questions?

      Suppose we produced 10,000 units of each of 2 products, X and Y. Suppose all 10,000 of X were sold this year, but none of the 10,000 of Y were sold this year but instead remain in inventory and are sold next year.

      It would be ridiculous then for all of the costs to be charged just to X. That would mean that the 10,000 of Y ended up with a cost of zero, which would be nonsense 🙂

      Log in to Reply
      • sayedaamal says

        March 4, 2021 at 7:33 pm

        I’ve watched the lecture before referring the book because of which I was able to understand the concept and thereby solve many questions but maybe I’m missing something.

        I was saying the same thing that costs must be apportioned to the units produced and maybe not the sales.

        For question 4, shouldn’t it be like

        $350K*(15000/33000) = $159,090.90

        And then $159,090.90/15000 = $10.61 per unit for product P

      • John Moffat says

        March 5, 2021 at 8:06 am

        No. Question 4 says to apportion on a market value basis, not on a units basis, and so we use the sales value of what was produced (as per the answer that appears when you ‘review quiz’ after submitting it).

      • sayedaamal says

        March 5, 2021 at 4:58 pm

        I’m really sorry. I meant Q3 which was on a physical unit basis.

  10. Sahaijsjsjaioafnn says

    October 4, 2020 at 7:28 am

    I got 100%.Thank you very much opentuition.

    Log in to Reply
  11. Nyxy says

    March 7, 2020 at 11:11 pm

    I can’t thank you enough for these beautiful lectures. You are a wonderful teacher!

    Log in to Reply
    • John Moffat says

      March 8, 2020 at 6:10 am

      Thank you for your comment 🙂

      Log in to Reply

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2025 · Support · Contact · Advertising · OpenLicense · About · Sitemap · Comments · Log in